Erdal Gök

Erdal Gök

Bir kilo yem fiyatının bir litre süt fiyatını geçtiği bir Dünya Süt Günü

02 Haziran 2021 11:06 Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

Bu sebepledir ki sütün fiyatı herkesin ulaşabileceği bir rakam olmalıdır. Bu hedef sadece süt fiyatı için değil, bütün gıdalar için de olmalıdır. 

Sağlıklı olmak için sağlıklı beslenmek bir zorunluluktur. Bu zorunluluk kapsamında sürdürülebilir ve herkesin ulaşabileceği fiyatlarda gıda üretimi sağlayabilecek hayvancılık ve tarım için bir an önce adımlar atılmalıdır. Adımlar atılırken ülkemizin hayvancılık ve tarım ülkesi olduğu, bu sektörün de ülkemizin işsizlik yükünün azalmasında etkin rol oynadığı gerçeği asla unutulmamalıdır. 

“Süt üretmek kolay iş değil”

Ülkemizde hayvancılık sektörüne baktığımızda Aile Tipi işletmeciliğin ağırlıkta olduğu görülmektedir. Aile tipi işletmecilikte, aile bireylerinin hepsine gücü nispetinde iş düşmektedir. O yüzden süt üretmek kolay iş değil.

Artan maliyetler, azalan girdiler, sosyal güvencenin olmaması gibi zorluklar nedeniyle tüm aile bireylerine iş imkânı sunan hayvancılık sektörünün çalışanları gün geçtikçe bir bir azalmaktadır. Ahırının kapısına kilidi vuran soluğu şehirde almaktadır. Dolayısıyla sağlıklı nesiller için tehlike zilleri çalmaktadır. 

Bir an önce bu konu ile ilgili acil eylem planının yapılması kaçınılmaz olmuştur. Üretenin ve tüketenin memnun olduğu daha güzel Dünya Süt Günü kutlamak dileğiyle…
 

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası'na ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

İsmetpaşa Mahallesi Hükümet Bulvarı No:27 Nurol Apartmanı Kat:4 No:7
46100 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.