Kurbanlık Hayvan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

08 Temmuz 2021 15:26 Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

Kurban bayramı yaklaşırken kurbanlık hayvan alımı telaşı başladı. Tabi ki kurbanlık hayvan seçiminde öncelik fiyat araştırmasıdır. İlimizde hayvancılık üzerine kurulu birlikler ile her yıl Kurban Bayramı öncesi bir araya gelerek kurbanlık hayvan satışı için öneri niteliğinde fiyatları belirleyip yayınlıyoruz.

Her ne kadar öneri niteliğinde fiyatlar yayınlansa da piyasa kendisini belirliyor. Piyasada belirlenen fiyatlar ile önerilen fiyatlar genellikle örtüşmektedir. Fiyat önerisi; üretim maliyeti ve alım gücü gözetilerekten belirleniyor. Bunu sadece fiyat önericiler olarak biz yapmıyoruz. Kurbanlık hayvan satışı yapan kişilerde alıcının alım gücünü göz önüne alarak satış yapıyor.

                Piyasanın nabzı ölçüldükten sonra hayvan bakmaya başlanıyor. Kurbanlık hayvan bakarken öncelikle sağlıklı bir hayvan nasıl olur onu bilmek gerekir. Sağlıklı hayvan seçerken hayvanın etrafında dolaşılıp gözlemlemek gerekiyor. Hatta hayvan yürütülüp bakılmalıdır.

  • Öncelikle tüyler düz ve parlak olmalıdır.
  • Gözler canlı bakmalı.
  • Hayvanı yürüterek topallama var mı yok mu bakılmalı.
  • Hayvanın nefes alış verişine ve geviş getirip getirmediğine bakılmalı. Çok hızlı solunum yapan, geviş getirmeyen hayvanın hastalıklı olduğuna dair şüphe uyandırmalıdır.
  • Burunda, ağızda ve gözlerde akıntı olup olmadığı kontrol edilmeli.
  • Aşırı zayıf olan (kaşektik) hayvanlardan kesinlikle uzak durulmalı.
  • Hayvanda kambur tarzı bir duruş var mı yok mu kontrol edilmeli. Sırt kısmına baktığımızda düz bir görünüm olmalı.
  • Sürdürülebilir hayvancılık için kurbanlık hayvan tercihimiz erkek olmalıdır. Eğer dişi hayvan kesimi yapılacaksa damızlık değeri olmayan hayvanlar tercih edilmelidir.

        Özellikle dikkat edeceğimiz konular bunlar olup, Yüce Allah keseceğimiz kurbanlarımızı dergah-ı izzetinde kabul ve makbul kılsın. Yetiştiricilerimize ve Kurbanlık alacak vatandaşlarımıza, bütün İslam alemine şimdiden kazasız, belasız  Hayırlı Bayramlar dilerim.

  • Etiketler

YENİ GALERİLER

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası'na ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

İsmetpaşa Mahallesi Hükümet Bulvarı No:27 Nurol Apartmanı Kat:4 No:7
46100 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.